CNG News

Aktuality

31.10.2017 Bonett otevřel plnící stanici u letiště Václava Havla

Další v pořadí již 31. plnící stanici CNG otevřel Bonett u pražského letiště Václava Havla. Stanice se nachází u čerpací stanice Go Parking a je v provozu NON-STOP.

10.10.2017 Bonett otevřel plnící stanici v Brně a na D1

Bonett otevřel dvě nové plnící stanice na Jižní Moravě. První stanici mohou využívat návštěvníci prodejny MAKRO v Brně v Kaštanové ulici poblíž křížení dálnic D1 a D2. Druhá plnicí stanice se nachází na 207. kilometru dálnice D1 směrem na Ostravu u známého motorestu vedle čerpací stanice OMV na Rohlence.

7.6.2017 Bonett otevřel první plnicí stanici CNG vybudovanou s řetězcem MAKRO.

V Čestlicích Bonett otevřel první plnicí stanici CNG vybudovanou ve spolupráci s velkoobchodním řetězcem MAKRO. Během letošního roku bude zprovozněno dalších šest plniček na dalších pobočkách. Celý projekt zahrnující celkem deset stanic by měl být realizován do dvou let.

20.1.2017 Bonett otevřel plnící stanici v Hodoníně

Druhou plnící stanici v roce 2017 otevřel Bonett pro veřejnost v Hodoníně. Plnící stanice je umístěna v rámci ČS SHELL na ulici Brněnská v Hodoníně a zákazníkům je k dispozici NON-STOP.

Zobraz vše

SEAT Ibiza 1,0 TGI (CNG) a nový SEAT Arona – IAA Frankfurt 2017

O tom, že pravděpodobně bude SEAT Ibiza s motorem 1,0 TGI, tedy na CNG, jsem se zmiňoval už při představení nové Ibizy v Ženevě. Ve Frankfurtu jsem ji ale poprvé viděl ve skutečnosti. Zároveň se tam představilo nové malé SUV s názvem Arona jehož platforma vychází z té, kterou používá Ibiza a i tam pravděpodobně můžeme očekávat pohon na stlačený zemní plyn.

SEAT Ibiza 1,0 TGI 66 kW

Automobilka SEAT opravdu věří CNG jako ekologickému palivu. Ostatně pohon na CNG má ve srovnání s dieselem až o 85 % nižší emise oxidů dusíku a téměř o 100 % (tedy téměř nulové) emise pevných částic, což jsou dvě nejnebezpečnější složky emisí u dieselů. I ve srovnání s čistšími benzínovými motory (oproti dieselu) má o 25 % nižší emise CO2. Pohon na stlačený zemní plyn SEAT vnímá jako ideál pro překlenutí mezi klasickými spalovacímy motory a elektromotory. Právě dojezd, který je hlavní problém elektromobilů, majitele vozu SEAT Ibiza TGI trápit rozhodně nebude, protože na obě nádrže CNG má ujet až 390 km a celkový dojezd včetně benzínové nádrže dokonce 1 200 km. SEAT udává emise CO2 88 g/km, z čehož výpočtem vychází spotřeba okolo 3,1 kg/100 km. Tu ale zatím SEAT oficiálně neuvádí.

Seat Ibiza CNG zepredu

 

Seat Ibiza CNG zezadu

 

SEAT Arona také do budoucna na CNG

Malé SUV SEAT Arona se zatím představilo pouze s benzínovým motorem 1,0 TSI ve dvou výkonových verzích, přičemž silnější z nich může být v kombinaci i se sedmistupňovou automatickou převodovkou DSG. Kombinovaná spotřeba dle NEDC je 4,9 resp. 5,0 l/100 km. Jelikož je ale SEAT Arona postavený také na platformě MQB A0 a počítá se se stejnými motory jako Ibiza, je pravděpodobné, že i verze na CNG brzy přijde. Technické parametry se dají čekat podobné, ovšem vzhledem k vyšší stavbě karoserie i vyšší hmotnosti je pravděpodobné, že spotřeba o 1 nebo 2 desetinky vzroste, ale větší rozdíl by tam být neměl. Později přijdou i sesterské modely ostatních značek koncernu, které by měly do budoucna nahradit verze kombi ve třídě malých vozů, z nichž poslední už je v nabídce jen Fabia Combi. Je tedy pravděpodobné, že se v dohledné době dočkáme vozu na CNG, který vyplní mezeru mezi Citigo a Octavií a bude mít okřídlený šíp na kapotě. Ale než se tak stane, budou k dispozici malé vozy značky SEAT, kterým rozhodně nechybí sportovní „šmrnc“ ani když jde o úsporné verze.

Seat Arona zepredu

Seat Arona zezadu

Zdroj: usporne.info

20.9.2017