CNG News

Aktuality

18.10.2018 Bonett vybudoval v Ostravě nejsilnější CNG stanici ve střední Evropě

S kapacitou téměř 3500 m3 za hodinu, čtyřmi extrémně výkonnými nemazanými kompresory o příkonu téměř 1 MW a zásobníky na 2500 m3 se jedná o nejsilnější plnicí stanici jak v České republice, tak i ve střední Evropě.

5.9.2018 Bonett uvedl do provozu plnící stanici v Mělníce

Další plnící stanici CNG pro veřejnost otevřel Bonett v Mělníce. Stanice je umístěna na ulici Bezručova hned vedle autobusového nádraží a je k dispozici jak pro autobusy, tak i pro širokou veřejnost.

1.7.2018 Bonett otevřel plnící stanici CNG ve Slavkově u Brna

Další plnící stanici CNG, již 33. v pořadí, otevřel Bonett na Jižní Moravě ve Slavkově u Brna. Stanice je umístěna v rámci areálu čerpací stanice PHM Tenryu a je v provozu NON-STOP. Motoristé se tak mohou těšit, že naplní nejen CNG, ale budou moci využít kompletní služby myčky, shopu a občerstvení, které je v rámci nabídky čerpací stanice.   

6.6.2018 Bonett postavil pro Dopravní podnik města Děčína velkou plnicí stanici CNG

S kapacitou téměř 800 m3 za hodinu a zásobníky na 5000 m3 se jedná o jednu z největších plnicích stanic v České republice, která bude obsluhovat 21 nových plynových autobusů MAN. Sloužit ale bude i veřejnosti. Bonett se stal generálním dodavatelem celé plnicí stanice CNG.

8.2.2018 Bonett se již potřetí za sebou stal největším prodejcem CNG v ČR

Bonett se potřetí za sebou stal největším prodejcem CNG pro dopravu v České republice. V roce 2017 prodal rekordních více než 9 milionů m3, čímž si meziročně polepšil o 20 %. Může se také pochlubit nejširší sítí vlastních plnicích stanic, kterých provozuje 32.

Zobraz vše

SEAT Ibiza 1,0 TGI (CNG) a nový SEAT Arona – IAA Frankfurt 2017

O tom, že pravděpodobně bude SEAT Ibiza s motorem 1,0 TGI, tedy na CNG, jsem se zmiňoval už při představení nové Ibizy v Ženevě. Ve Frankfurtu jsem ji ale poprvé viděl ve skutečnosti. Zároveň se tam představilo nové malé SUV s názvem Arona jehož platforma vychází z té, kterou používá Ibiza a i tam pravděpodobně můžeme očekávat pohon na stlačený zemní plyn.

SEAT Ibiza 1,0 TGI 66 kW

Automobilka SEAT opravdu věří CNG jako ekologickému palivu. Ostatně pohon na CNG má ve srovnání s dieselem až o 85 % nižší emise oxidů dusíku a téměř o 100 % (tedy téměř nulové) emise pevných částic, což jsou dvě nejnebezpečnější složky emisí u dieselů. I ve srovnání s čistšími benzínovými motory (oproti dieselu) má o 25 % nižší emise CO2. Pohon na stlačený zemní plyn SEAT vnímá jako ideál pro překlenutí mezi klasickými spalovacímy motory a elektromotory. Právě dojezd, který je hlavní problém elektromobilů, majitele vozu SEAT Ibiza TGI trápit rozhodně nebude, protože na obě nádrže CNG má ujet až 390 km a celkový dojezd včetně benzínové nádrže dokonce 1 200 km. SEAT udává emise CO2 88 g/km, z čehož výpočtem vychází spotřeba okolo 3,1 kg/100 km. Tu ale zatím SEAT oficiálně neuvádí.

Seat Ibiza CNG zepredu

 

Seat Ibiza CNG zezadu

 

SEAT Arona také do budoucna na CNG

Malé SUV SEAT Arona se zatím představilo pouze s benzínovým motorem 1,0 TSI ve dvou výkonových verzích, přičemž silnější z nich může být v kombinaci i se sedmistupňovou automatickou převodovkou DSG. Kombinovaná spotřeba dle NEDC je 4,9 resp. 5,0 l/100 km. Jelikož je ale SEAT Arona postavený také na platformě MQB A0 a počítá se se stejnými motory jako Ibiza, je pravděpodobné, že i verze na CNG brzy přijde. Technické parametry se dají čekat podobné, ovšem vzhledem k vyšší stavbě karoserie i vyšší hmotnosti je pravděpodobné, že spotřeba o 1 nebo 2 desetinky vzroste, ale větší rozdíl by tam být neměl. Později přijdou i sesterské modely ostatních značek koncernu, které by měly do budoucna nahradit verze kombi ve třídě malých vozů, z nichž poslední už je v nabídce jen Fabia Combi. Je tedy pravděpodobné, že se v dohledné době dočkáme vozu na CNG, který vyplní mezeru mezi Citigo a Octavií a bude mít okřídlený šíp na kapotě. Ale než se tak stane, budou k dispozici malé vozy značky SEAT, kterým rozhodně nechybí sportovní „šmrnc“ ani když jde o úsporné verze.

Seat Arona zepredu

Seat Arona zezadu

Zdroj: usporne.info

20.9.2017