CNG News

Aktuality

18.10.2018 Bonett vybudoval v Ostravě nejsilnější CNG stanici ve střední Evropě

S kapacitou téměř 3500 m3 za hodinu, čtyřmi extrémně výkonnými nemazanými kompresory o příkonu téměř 1 MW a zásobníky na 2500 m3 se jedná o nejsilnější plnicí stanici jak v České republice, tak i ve střední Evropě.

5.9.2018 Bonett uvedl do provozu plnící stanici v Mělníce

Další plnící stanici CNG pro veřejnost otevřel Bonett v Mělníce. Stanice je umístěna na ulici Bezručova hned vedle autobusového nádraží a je k dispozici jak pro autobusy, tak i pro širokou veřejnost.

1.7.2018 Bonett otevřel plnící stanici CNG ve Slavkově u Brna

Další plnící stanici CNG, již 33. v pořadí, otevřel Bonett na Jižní Moravě ve Slavkově u Brna. Stanice je umístěna v rámci areálu čerpací stanice PHM Tenryu a je v provozu NON-STOP. Motoristé se tak mohou těšit, že naplní nejen CNG, ale budou moci využít kompletní služby myčky, shopu a občerstvení, které je v rámci nabídky čerpací stanice.   

6.6.2018 Bonett postavil pro Dopravní podnik města Děčína velkou plnicí stanici CNG

S kapacitou téměř 800 m3 za hodinu a zásobníky na 5000 m3 se jedná o jednu z největších plnicích stanic v České republice, která bude obsluhovat 21 nových plynových autobusů MAN. Sloužit ale bude i veřejnosti. Bonett se stal generálním dodavatelem celé plnicí stanice CNG.

8.2.2018 Bonett se již potřetí za sebou stal největším prodejcem CNG v ČR

Bonett se potřetí za sebou stal největším prodejcem CNG pro dopravu v České republice. V roce 2017 prodal rekordních více než 9 milionů m3, čímž si meziročně polepšil o 20 %. Může se také pochlubit nejširší sítí vlastních plnicích stanic, kterých provozuje 32.

Zobraz vše

Scania představuje nejnovější plynový motor OC13 určený pro dálkovou přepravu

Scania je jedním z průkopníků alternativních pohonů, tedy úsporných a ekologických paliv, jak v nákladní tak i autobusové dopravě. To potvrzuje i nově představeným motorem s označením OC13, který je konstruovaný hlavně pro spalování zemního plynu, a jeho určení je zejména pro dálkovou přepravu a stavební segment. Je založen na osvědčeném 13 litrovém motoru Scania a pracuje v Ottově cyklu se zapalovacími svíčkami a úplným spalováním.

Rostoucí zájem o provozování vozidel na bioplyn nebo zemní plyn (CNG a LNG) v zemích jako je Itálie a Francie je výsledkem lepší dostupnosti, infrastruktury a dobrých hospodářských výsledků přepravních společností. Ale důležité je také hledisko udržitelné přepravy – dokonce i zemní plyn poskytuje snížení emisí CO2 o přibližně 15 procent.

Zásadní technologie motoru Scania OC13

Plynové motory Scania OC13 jsou založeny na stechiometrickém spalování, tj. úplném spalování paliva i kyslíku. Stejně jako u benzínového motoru je spalování iniciováno pomocí zapalovacích svíček. K míchání paliva a vzduchu dochází při vstupu do válců.

„Během vývoje jsme se snažili zajistit co nejlepší pocit z řízení,“ vysvětluje Folke Fritzson, Senior Engineer společnosti Scania R&D, který je také součástí týmu vyvíjejícího plynové motory společnosti Scania. „Výkon a průběh jeho křivky by měl odpovídat výkonu moderního vznětového motoru.“

Nový 13-litrový plynový motor je k dispozici výhradně s převodovkami Scania Opticruise. To samozřejmě znamená, že rychlost řazení a jízdní komfort je na té nejvyšší úrovní.
 
Pečlivě promyšlené nádrže na zemní plyn (CNG i LNG)

To, jak jsou nádrže řešené, je důležitým aspektem provozu plynového vozidla. Obě nádrže na LNG (zkapalněný zemní plyn) a CNG (stlačený zemní plyn) lze objednat přímo od společnosti Scania. LNG poskytuje větší dojezd, protože ho lze do vozidla natankovat mnohem více.

„Ve spalování neexistuje žádný rozdíl mezi LNG a CNG, ale jsou zde výrazné rozdíly v dojezdu,“ říká Fritzson. „U LNG je to až 1100 kilometrů. CNG pak obvykle umožňuje bez natankování ujet 500 kilometrů. I to je ale pro mnoho zákazníků dostatečný rozsah. Například pro regionální přepravu s návratem na základnu a doplňováním paliva každý den. Počet kilometrů, které lze ujet na jedno natankování samozřejmě závisí také na stylu jízdy a profilu trasy. “

Konstruktéři společnosti Scania otočili kvůli dalšímu zvýšení bezpečnosti ventily nádrže proti směru jízdy. Jedná se o zdánlivě jednoduchý, ale přitom důležitý detail, který snižuje riziko poškození těchto ventilů, pokud jsou například zasaženy kameny nebo jinými předměty.

Dlouhé servisní intervaly, zvláště mezi vozidly na CNG/LNG

Plynové motory, které pracují v Ottově cyklu (s předmícháním paliva a zapalovacími svíčkami), mají většinou kratší servisní intervaly než dieselové jednotky. Scania však dosáhla výrazně delšího servisního intervalu při současném zachování životnosti zapalovacích svíček.

„Při běžném používání jsme stanovili interval 45 000 kilometrů jak pro výměnu zapalovacích svíček, tak pro výměnu oleje,“ říká Fritzson. „Toto je výrazné zlepšení oproti předchozí generaci plynových motorů, kde byl interval 30 000 km. Díky tomu má zákazník nižší náklady na údržbu a delší dobu využitelnosti vozidla. “

„Všechno naznačuje, že směřujeme k zásadnímu pokroku v plynových motorech,“ říká Henrik Eng, produktový ředitel Scania Trucks. „Všichni nyní mohou těžit z vynikajících jízdních vlastností a pohodlí. Vidíme také, že rychle rostoucí síť čerpacích stanic na LNG/CNG zvyšuje zájem o použití tohoto alternativního paliva. “

Plynové motory jsou obecně tišší než dieselové motory a proto jsou vhodné pro městské prostředí. Nový plynový motor Euro 6 značky Scania splňuje požadavky standardu PIEK pro omezení hluku, který stanoví hladinu hluku nejvýše 72 dB (A) v oblastech s přísnými omezeními hluku.

 

Scania

 

Zákazníci v České republice a na Slovensku mohou začít objednávat nákladní vozidla s pohonem na LNG/CNG na přelomu roku. Za zmínku stojí i nedávné předání dvou autobusů Scania Citywide společnosti ARRIVA Moravia, z nichž jeden je také na CNG, byť s menším motorem 9,3 l a starší generace, než je Scania OC13. I v této oblasti tedy Scania pracuje na snížení emisí, což je zvláště ve městech opravdu potřeba a autobusy na CNG výrazně sníží znečištění ovzduší. Zvláště díky tomu že na rozdíl od dieselových neprodukují pevné částice.

Technická data

 

  OC 13 101
Typ Motoru řadový
Objem 12,7 l
Pořadí zapalování 1-5-3-6-2-4
Počet válců 6
Ventily na válec 4
Vrtání x zdvih 130 x 160 mm
Typ vačky normální
Komprese 12.6:1
Vstřikování paliva Bosch
Zpracování emisí Scania EGR a třícestný katalyzátor
Olejová náplň 43 l
Maximální výkon 410 hp (302 kW) při 1,900 ot/min
Maximální točivý moment 2,000 Nm při 1,100–1,400 ot/min

 

Zdroj: usporne.info

15.11.2017